NEGYVEN ÉV UTÁN
TUDTUK MEG
A közelmúltban érdekes hírek kerültek napvilágra. Valakinek eszébe jutott, hogy a Holdon járó két űrhajós (a 3-dik űrhajós az végig a Hold fölött az űrhajóval keringett, mert visszafelé arra szállt föl a holdkomp, hogy visszatérjenek majd a Földre) miért nem ment távolabb a leszállt holdkomptól? Az egészben az a furcsa, hogy ezzel a tudományos cikkek sem foglalkoztak eddig. Mármint azzal, hogy a két űrhajós miért csak annyit sétált a Holdon és miért nem mentek el messzebbre a leszállási helytől? Erre most az idős űrhajós, Armstrong válaszolt, aki elsőként lépett a Holdra 1969-ben. A válasz nagyon egyszerű annak, aki ért a fizikához. A Holdon nincs levegő. Ezért a hátukon vitték az oxigén palackot. De volt még a hátizsákjukban egy nagyobb súly is, ami a ruhájuk hűtéséhez kellett. Ugyanis a Nap közel 100 fokos melegben sütött rájuk és nehogy megfőjenek a vastag ruhában ezért azt vízzel hűtötték belülről, hűtőszálakkal. Ezért volt az, hogy csak kis távolságokat tettek meg, ami a térképen is látszik. Lényegében egy focipálya felét képező távolságokat tettek meg. Az űrhajósok hamar rájöttek, hogy könnyűnek érzik megukat és ezért ugráltak, mert hatszor könnyebbnek érzeték magukat mint a Földön, mert a Hold vonzása ennyivel kevesebb, mint a Földön. Később aztán fölvittek egy autót is amivel vígan kocsikáztak egészen messzire. A kocsi egyik tervezője magyar mérnök volt.
Kép: hátul a Föld látszik és Amstrong a második űrhajóst Aldrint fényképezte le amint kiszáll a kompból. A komppal szálltak föl a Holdról és később ezzel kapcsolódtak a Hold körül keringő űrhajóhoz, majd átszálltak az űrhajóba és a kompot ledobták, ami most is ott van a Holdon, több más műszaki tárggyal együtt
Kép: Pavlics Ferenc (82) a holdautó tervezője
A SVÉDEK ÉRDEME
Az, hogy a Holdról igen jó képeket láthattunk az a svéd Hasselblad kamerának volt köszönhető (képen), ami akkor a világ legjobb kamerája volt. Akkor a videótechnika még igen kezdetleges volt, ezért inkább csak képeket csináltak.