2011. június 6., hétfő

JÚNIUS 6 – PERUI ELNÖKVÁLASZTÁS AGYONHALLGATVA

Új Chávezzel riogatnak
A mostani eredmények tudatában sokan attól tartanak, hogy - Bolívia, Ecuador és Venezuela után - Ollanta győzelmével Peru is a keményvonalas baloldali útat választja majd. Ami egyrészt együtt járhat a nyugati mintának ellentmondó kormányzással, valamint teljes iparágak államosításával, ugyanakkor a szegényebb rétegek számára jelentős szociális juttatásokat jelenthet. Egy nemrégiben a CNN-nek adott interjújában Ollanta tagadta, hogy egy Chávez-stílusú reform bevezetését tervezi. „Amikor forradalomról beszélünk, az oktatás forradalmát értjük alatta” – mondta Humala. Majd így folytatta: „A saját jövőnket kell építenünk. Nem hiszem, hogy a venezuleai modell érvényes lenne Perura is.”
Humala ezredes
Az egykor alezredesi posztot betöltő Ollanta egy 2000-ben indított sikertelen fegyveres felkeléssel vált ismertté a perui közéletben. A puccskísérlet célja az akkoriban távozását fontolgató Alberto Fujimori elmozdítása volt. Az ügyvéd-katona családból származó frissen megválasztott elnök 1992-ben részt vett a Fényes Ösvény (Sendero Luminoso) néven ismert maoista terror-szervezet elleni fegyveres akciókban, később pedig harcolt az Ecuador ellen vívott háborúban is. Humala 2006-ban egyszer már indult elnökválasztáson – akkor második helyen végzett a most leköszönő Alan García mögött. A legnagyobb kételyek Ollantával szemben főleg külföldi partnerségi kapcsolatait érintik. A venezuleai elnök, Hugo Chávez egy ízben nyilvánosan is „jó katonájának nevezte” a volt alezredest. Noha Humala mindig is tagadta, hogy követni fogja Chávez gazdasági programját, erős a gyanú, hogy az elnök pénzügyileg támogatta 2006-os kampányát. A külföldi befektetők félelme Humalával szemben, hogy növelni fogja a kivetendő adókat a bányászati iparágban (ez a perui GDP egy igen jelentős része), másfelől fokozni szeretné az állam befolyását olyan startégia szektorokban, mint például az elektromos áram. Noha a Moody’s hitelminősítő cég szerint Humala nem jelent reális veszélyt a külföldi befektetőkre, a perui tőzsde sokáig érzékenyen reagált az elnökjelölt győzelmi esélyeire. A chilei elnök szintén kétségét fejezte ki, sőt, utalt a két ország viszonyának „radikális megváltozására” is Ollanta győzelme esetén. (kitekinto, részlet) Kép: AP
A cikkkel szemben mi meg azt reméljük, hogy Peru erős bástya lesz Bolivia és Venezuela között, a cionkapitalista rablók ellen. Ami pedig a hazai hírközlést illeti, csak arra leszünk kiváncsiak, hogy pl. az MTI vagy a rádió hány nap után fog hírt adni a perui választási eredményről.