2011. január 4., kedd

JANUÁR 4 – BBC ETIKAI KÓDEXE

LEBUKOTT A BBC HAZUG TUDÓSÍTÓJA
„Nem tudom elképzelni, hogy ez ne károsodna. Félek, hogy ezzel a törvénnyel vége a közszolgálati médiának"- érvelt a BBC munkatársa. A részletekről szólva kifejtette: sajátos kultúrája van a televízióknak és a rádióknak. Úgy érzi, hogy a Magyar Távirati Iroda égisze alatt épülő központi hírgyár sérti majd a sokszínűséget, a diverzitást. “Mintha eltűnnének a dzsungelből bizonyos növények és állatok; szegényebb lesz attól a magyar média, hogy van egy központ” - szögezte le Nick Thorpe. Borókai Gábor hozzáfűzte: ennek a “sérülésnek” egyelőre csupán a veszélye van meg. A Heti Válasz főszerkesztője a médiatörvény körüli vitákat úgy látja: alig száradt meg a tinta a médiatörvényen, máris mindent elsöprő ellenvélemények születtek, üres oldalakkal jelentek meg az újságok, arra utalva, hogy “valami rettenet” fog következni Magyarországon.“Azt gondolom,hogy ahol símaszkos, azonosítószám nélküli rendőrök békés tüntetőket tudtak agyba-főbe verni, úgy, hogy semmilyen konzekvenciája nem lett a rendőri felső vezetést és a politikát illetően, ott ne beszéljünk arról, hogy az alkotmányos demokrácia hogyan sérül most, mert törvényeket változtatnak meg. Voltak-e üres címlapok akkor Magyarországon, amikor ezek a korábbi események megtörténhettek, s amelyek valóságos események voltak, nem felfestett apokaliptikus jövőkép? - hangoztatta Borókai. (Duna-TV, részlet) Kép: ezt a képet a TV-ostrom előtt kezdték mutogatni
 
A BBC ETIKAI KÓDEXE
Megjegyzésünk kékkel közbeszúrva!
A négy alapfogalma:
 Tisztesség   (csak igazat kell mondani)
 Függetlenség  (a nemzetközi cionérdekek?)
 Érzékenység   (buzik, négerek, zsidók iránt)
 Megbízhatóság
A BBC etikai kódexe fejezetekből épül fel, ezek a fejezetek pedig különböző alfejezetekre tagolódnak. Ezekben megtalálhatóak mindazok a tudnivalók, amelyekkel a médiában dolgozóknak tisztában kell lenniük. A legfontosabb etikai normák:

- A BBC műsoraiban – a különleges esetek kivételével – a szereplő személyeket névvel is azonosítani kell  (ezt fontos lenne nálunk is átvenni, nálunk a tévében ki sem írják a neveket, vagy hamar lekapják a képernyőről, ez minden tévére jellemző)
- Archív anyagot külön felirattal kell jelezni, vagy a szövegben utalni kell a használatára
- Balesetekről és katasztrófákról szóló beszámolókban alaposnak, vállalkozó szelleműnek, de egyúttal érzékenynek is kell lenni. Óvakodni kell a megtévesztésektől, és tekintettel kell lenni az áldozatokra és a hozzátartozóikra. (ezt nálunk sok tévé megsérti)
- A hatóságok különleges közleményeit általában a hírműsorokban kell leadni (nálunk ezt sem tartják be mindig)
- Befolyásos emberekkel történő műsorkészítésnél is a műsor szerkezetét az újságírói kritériumok alapján kell kialakítani. Higgadtan, udvariasan, elfogulatlanul, határozottan kell kezelni őket. Az elfogadhatatlan feltételeket vissza kell utasítani, ha szükséges le kell mondani az illető személy szerepeltetéséről. (aki nekik nem tetszik az nem nyilatkozhat, kivéve a zsidókat, buzikat és négereket)
- A kisebbségi kérdésekről történő tudósításokra is vonatkoznak az általános műsorkövetelmények. Törekedjünk a megszólalók széles körének meghallgatására. A kissebségek tagjait nem szabad mindig vagy túlnyomórészt kisebbségi szerepekben bemutatni. A bőrszínre és etnikai hovatartozásra, nemre, korra vagy korlátozott képességekre sohase hívjuk fel a figyelmet, hacsak nincs külön jelentősége. (itt van a kutya elásva)
- A BBC-nek arra kell törekedni, hogy a társadalom valamennyi tagját egyenlően szolgálja. Evégett ismerni kell ama társadalmi csoportok érzékenységét, amelyek általában is úgy érzik, hogy igazságtalanul bánnak velük vagy diszkriminációnak vannak kitéve. (beteges elkézelés)
- Gyermekek szerepeltetése esetén sohasem szabad kitenni őket megpróbáltatásoknak, nem válhatnak nevetségessé, nem használhatjuk ki őket. A gyermek csak a szülők, tanítási időben az osztályfőnök egyetértésével szerepelhet a műsorokban. (nálunk a gyerekek sehol sem szerepelhetnek)
- A műsorvezetőknek, tudósítóknak és a műsorkészítő stáb tagjainak mindennemű kapcsolat tilos a műsorban szereplő termékekkel és vállaltokkal. (nálunk a pofátlan ingyenreklám cégeknek elfogadott a tévékben)
- A jótékonysági szervezetekkel foglalkozó műsorok csak riportok lehetnek és nem felhívások. (nálunk ezzel is visszaélnek)
- A BBC műsoraiban a közreműködőkkel nyíltan, őszintén és udvariasan kell bánni. A BBC szerkesztőségi függetlenségét mindenkor meg kell őrizni, de a közreműködők nem érezhetnek olyasmit, hogy érdekeiket semmibe veszik, félrevezetik őket vagy rájuk erőltetik a szereplést.
- A BBC-ben a műsorkészítés legfontosabb szempontja a pártatlanság. A BBC pártatlan műsorai alapján a közönség ne legyen képes felmérni, hogy a tudósítónak vagy műsorvezetőnek mi a személyes véleménye a szóban forgó ügyről. (Magyarországon csak pártos tévék vannak) (antiskola)