2011. szeptember 8., csütörtök

SZEPTEMBER 8 – IZRAEL SIRÁNKOZIK

Az AP ezeket a sirámokat jelentette Jeruzsálemől. A hosszú cikknek csak a lényegét ismertetjük. Mivel ezekről a témákról a hazai hírekben mélyen hallgatnak.
A TÖRÖKÖK MEGFEGYELMEZTÉK IZRAELT
A növekvő feszültség miatt a legközelebbi és legfontosabb szövetségesei elhagyták Izraelt és egyre inkább elszigetelődnek a fontos szavazás előtt, amikor a palesztin függetlenséget bejelentik az Egyesült Nemzetek Szervezetében. Bajok vannak Törökországgal, Egyiptommal és még az USA-val is! Izraelnek fejfájása van a szavazás előtt, amely globális kifejezése elégedetlenségnek a Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel szemben. Várhatóan és túlnyomórészt az ENSZ Közgyűlése megszavazza a Palesztín államot. A közgyűlés határozatai jogilag nem kötelezőek, ezért a szavazás nagyrészt szimbolikus. De a palesztinok remélik, hogy ez a szavazás növelni fogja a már most is jelentős nyomást Izraelre, hogy vonuljon ki a megszállt területekről és folytassák a béketárgyalásokat. A palesztinok nem hajlandók tárgyalásokat folytatni! Miközben Izrael továbbra is bővíti a zsidó telepek terjeszkedését Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben.
KÍNA HATALMAS NYOMÁSA IZRAELRE ÉS AZ ENSZRE
Szerdán Kína is bejelentette, hogy támogatja a palesztin államot. És egy francia közelkeleti követ, Valerie Hoffenberg azt mondta, hogy őt már kirúgták, azok után, hogy nyilvánosan érvelt a palesztin állam ellen. Franciaország nyilvánosan azt mondta, hogy nem szavazzák meg a palesztínokat, de jelezték, hogy a kormány támogatja a palesztinokat. A szavazás sokak szerint nem csak egy szimpátia üzenet a palesztinokkal, hanem egyfajta elégedetlenségi barométer Izrael betelepítési politikájával szemben. Kb. 500.000 izraeli él olyan területeken, ami a palesztinoké. Barack Obama miatt a béketárgyalások összeomlottak, Izrael szerint. Azóta a kapcsolatok Obamával még tovább feszültebbek lettek. Májusban Netanjahu washingtoni látogatásakor kifogásolta kamerák előtt Obama kérését, hogy az 1967-es határok mögé vonuljon vissza Izrael. Amerikai tisztviselők magánkörökben kinyilvánították mély csalódottságukat Netanjahuval szemben.
SZORUL A HUROK IZRAEL NYAKÁN
De voltak olyan hívások is Egyiptomban, hogy megszüntetik a 30 éves békekötést Izraellel - ami abszolút kritikus eleme Izrael regionális stratégiájának. Egy másik kulcsfontosságú regionális szövetségese Izrelnek Törökország, amely jelentősen visszafogta a diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatokat Izraellel. Izrael régóta szembesül az ellenséges magatartásokkal, a diplomáciai színpadon. Azt is mondják, hogy minden Izrael-ellenes határozat az ENSZ-ben automatikusan átmegy, köszönhetően a fejlődő országok erőfölényének, akiknek a palesztinok a szimpatikusak. Az izraeli ellenzéki vezető Tzipi Livni azonban azzal vádolja Netanjahut, hogy gyengíti a nemzet érdekeit. "Izrael elszigeteltsége hatással van a biztonságra és a gazdaságra" - mondta egy konferencián szerdán. (AP részlet)