2011. március 4., péntek

MÁRCIUS 4 – SZAUD ARÁBIÁBAN IS HELYZET LESZ

HARAG NAPJA MÁRCIUS 11-ÉN
SZAUD ARÁBIÁBAN

Al-Hufuf szervezi a tüntetők csoportját, akik eddig 500 internetes aktivistából állnak a Facebook-on. A szervezők felszólították a tiltakozókat, hogy kérjék Sheikh Táufik al-Amer szabadon engedését a börtönből - jelentette az AFP. Amert azért börtönözték be, mert "alkotmányos uralkodót" javasolt a királyságban. Amert már többször letartóztatták azért, mert a szabad vallásgyakorlásához való jogot is emlegette. Jelenleg több tízezer embert várnak a tüntetésekre, akik főleg szaúdi fiatalok és március 11-ére határozták meg ezt a napot a Facebookon. Február 23-án Abdullah király hirtelen 36 milliárd dollárt osztogatott szét a népnek, miután hazajött külföldi orvosi kezeléséről, hogy a népet lecsillapítsa. USA-ban és Marokkóban volt hosszú orvosi kezelésen. A király kegyelmet adott néhány foglyonak, akik pénzügyi bűncselekmények miatt kerültek börtönbe és elrendelte, hogy 15 százalékkal emelik az állami alkalmazottak fizetését, valamint növelik a lakáscélú hitelekre szánt összeget. Elemzők szerint a hatalmas juttatásokkal a szaúdi királynak az a célja, hogy elhárítsa a felkelést az országban. Az elmúlt hetekben a forradalmak hullámai és a kormányellenes lázadások átterjedtek az egész arab világra. (presstv alapján)
Látható, hogy a király igyekszik elébe menni a viharnak. Ugyanakkor a hadsereget is hiretelen megerősítette, hogyan lépjenek föl a tüntetőkkel szemben. Ha lesznek érdekes fejlemények a közeli hónapokban, akkor az éppen ebben az országban lesz. Ugyanakkor érdemes lesz megfigyelni, hogy Amerika hogyan véleményezi majd a szaudi helyzetet? Ott is demokráciát fog sürgetni? Ami most még meglepőnek és elképzelhetetlennek látszik. Kemény dió lesz a szaudi helyzet, ez már biztos.
A CIONBÉRENC, AMERIKA-BÉRENC SZAUDI KIRÁLYSÁG
A LEGSÖTÉTEBB BANDA A VILÁGON, HOZZÁJUK KÉPEST A KÍNAIAK FELVILÁGOSULT LIBERÁLISOK
A szaúdi állam abszolút monarchia amelynek legfontosabb intézménye, maga a Szaúd dinasztia, amelyben a hatalom férfi ágon öröklődik. Az országnak nincs alkotmánya, sem választott kormánya (nem tartanak általános választásokat), így ezek hiányában a királyi jogkört hivatalosan nem korlátozza más, mint az iszlám szent könyve a Korán, amely betölti az alkotmány funkcióját, és az iszlám jogrendje, a Saría. Ugyanakkor a királynak döntései során egyetértésre kell jutnia a vallási vezetőket tömörítő ulemával, a jellemzően az uralkodói család tagjaiból álló Miniszterek Tanácsával. Emellett Fahd király a 20. század végén felállított egy - jelenleg 150 fős - királyi tanácsadó testületet a Súrát, amellyel a király szintén konzultál fontosabb döntései előtt. Az állam irányítására vonatkozóan az egymást követő uralkodók saját szabályokat állítanak fel. A társadalom elismert tagjai több alkalommal szót emeltek már az állam demokratizálásáért, az alkotmányos monarchiáért, a választójog bevezetéséért, de ez idáig ez az igény süket fülekre talált az uralkodóknál, rosszabb esetben rosszallást és börtönbüntetést vont maga után. (wikipedia)