2011. március 17., csütörtök

MÁRCIUS 17 – A JAPÁNOK IS HAZUDTAK

AHOGY CSERNOBILNÁL HAZUDTAK AZ OROSZOK JAPÁNBAN IS HAZUDTAK A HELYZET SÚLYOSSÁGÁRÓL

500 ezer ember tartózkodik különböző szükségszállásokon, milliók vannak víz és áram nélkül. A helyzetet nehezíti, hogy a természeti csapás által sújtott északkeleti körzetekben erős havazás volt. Az amerikai Kongresszusban történt meghallgatása során Gregory (Bela) Jaczko, a Nukleáris Regulációs Bizottság (NRC) elnöke a helyzetet sokkal veszélyesebbnek ítélte, mint azt a japánok állítják. Az Egyesült Államok vezető nukleáris szakértője rémisztő képet festett, amikor azt mondta, hogy a cunami során megsérült 4-es reaktorban, ahol a használt fűtőelemeket tárolták, alig vagy egyáltalán nem maradt víz, amivel hűtsenek, így nagy mennyiségű radiokatív anyag kerül a levegőbe. Hasonló kritikus állapotban van a 3-as reaktor is az amerikaiak szerint. „Úgy hisszük, hogy a sugárzás szintje olyan magas, hogy a 'halálos dózis' miatt képtelenek lesznek a javítási munkát elvégezni a reaktorban" - mondta Jaczko. Ha az amerikai elemzés pontos, és az erőműbe kivezényelt mentőalakulatok képtelenek lehűteni a működésképtelen reaktort, a sugárzás olyan szintet ér el, hogy nemcsak a 4-es reaktor hibáit nem tudják kijavítani, de lehetetlen lesz az erőmű többi reaktorán is munkálkodni. Az amerikaiak szerint a legrosszabb esetben mindez a nukleáris erőmű teljes összeomlásához vezethet. A Tokyo Electric, az atomerőmű tulajdonosa rotációs rendszerben száznyolcvan dolgozót küld a 4-es reaktorba, hogy „öngyilkos misszióval" próbálják meg a helyreállítást. A japán hadsereg helikopterekkel fecskendezi a két reaktort, csütörtökre vízágyukat vezényeltek ki a hűtésre. 11 amerikai nukleáris szakértő dolgozik Tokióban. Amano Jukija, az ENSZ Nemzetközi Atomenergia Bizottságának elnöke is Japánba utazik. Ha még nem késő, nemzetközi segítséget sürgetnek. Az amerikaiak úgy vélik, hogy öt napig a Tokyo Electric és a japán kormány félretájékoztatta a világot. (hetivalasz, részlet)
MI LESZ A KÖVETKEZŐ NAPOKBAN?
Egy német szakértő szerint a csernobilinál is nagyobb katasztrófa lehet, ha nem sikerül az atomerőmű hűtése. Sebastien Pflugbeil, a Német Sugárzásvédelmi Társaság elnöke kifejtette: katasztrofális következménye lesz, ha nem sikerül visszahűteni az üzemanyag-kazettákat a Fukusima-1 erőműben. Ez pénteken, de legkésőbb szombaton kiderül – tette hozzá. Szavai szerint ha kudarcba fullad a hűtési kísérlet, kijut a szabadba a felgyülemlett radioaktív anyag, és olyan szintű lesz a sugárszennyezettség az egész létesítményben, hogy nem lehet majd mit tenni. Ez esetben pedig legalább akkora lesz a katasztrófa mértéke, mint az 1986-os csernobili nukleáris baleseté. Sebastien Pflugbeil szerint „öngyilkosjelölt– a fukusimai atomerőműnek az az ötven dolgozója, akiket a sajtóban máris Fukusima-50-ként emlegetnek. A csoport tagjai feltehetően jelentős mértékű sugárzásnak lehetnek kitéve, ezért valószínűleg korán meg fognak halni – mondta a német szakember. Hozzátette, „az egy rossz technológia, ha embereknek muszáj vállalniuk a halált azért, hogy megóvják a lakosságot a még súlyosabb következményektől”.
A SVÉDEK JELEZTÉK ELŐSZÖR CSERNOBILT
Lars-Erik De Geer, a Svéd Védelmi Kutatóintézet kutatási igazgatója a nukleáris fegyverkísérletek nyomait észlelő nemzetközi megfigyelő hálózat adataiból idézett. A szakértő – miközben hangsúlyozta, hogy emberre nem veszélyes sugárszintekről van szó – előrevetítette annak lehetőségét, hogy ezek a részecskék az Atlanti-óceánon át folytatják útjukat, és végül eljutnak Európába is. (Hírtv)
Kép: a pici barna foltok azok a mentő emberek
Kép: benzinért állnak sorba a világ legfejlettebb országában
 

Kép: a civilizáció legújabb formája